sobota 30. března 2024

Zvony Atlantidy

 

Kdo opravdu zná původ zvonů? Nikdo. Sice archeologicky byly zvony doloženy už v době bronzové, ale kolik zvonů mnohem starších leží v zemi?

Nikdo nevíme, a tak jsem se při psaní Věku Vodnářky ponořila myslí do pralátky a při vytváření příběhu jsem přišla na to, jak to mohlo být. A nebo jak to bylo? Kdoví? 

Sama voda, klenot Živé a mrtvé vody, Marině prozradila to, co si Marina z minulosti nepamatovala. Marina poté příběh zpracovala jako píseň, kterou v amfiteátru vílího a elfího města Muriásu zpívala svému lidu. (A možná mnohé z vás napadlo, že víly a elfové vlastně založili tradici zpěvu příběhů. Tradici, kterou mezi lidi roznesli pak lidští bardi.)

A protože tahle část není spoiler, můžu vám ji sem vložit. Nemusíte se tedy bát si ji přečíst ani v případě, že jste ještě poslední knihu série nedočetli. 

***

„Budu zpívat o prastaré události,“ promluvila Marina k divákům, „ale samotná písnička je nová... Napsala jsem ji dnes a Mat složil hudbu… Děkuju ti, Mate,“ odříkávala zpěvavě vílím prajazykem.
Doprovod k písni si uzpůsobila jednoduše, vybrnkávala tóny dvou akordů a chvílemi přestávala hrát úplně a nechávala znít jedinou strunu, která rozechvívala srdce všech v amfiteátru jak to umí sama Gaia svou písní.  

„Nejkrásnější tlukot
našich srdcí.
Nejmilejší ten zvuk,
který znám.
Když srdce odejdou,
když tu chybí,
pak vyrábíme zvony,
aby nikdo z nás
nebyl sám.

Uléváme zvony
bijící jako srdce.
Uléváme zvony
ve tvaru srdce.
Na bdělé hladině
jsme každý sám.
A uléváme zvony,
vzpomínky na ráj.“

Marina pokračovala v baladě o pádu na bdělou hladinu, kdy elfové ze smutku nad stavem světa a nad ztrátou mnoha srdcí, ať už elementálů či lidí, začali vyrábět zvony a zvonkohry v naději, že tak všechny, kdo spadli ze snové hladiny, přivedou zpátky. Dodnes každý zvon a zvonek, každá rolnička a zvonkohra připomínají i těm, kdo na snovou hladinu zapomněli, že tam někde je místo, kde všechna srdce bila v harmonii. Jenže mnozí z nich tohle nechtějí slyšet.


A tak to vidíte. Začali jsme v Muriásu a skončili jsme v naší realitě na bdělé hladině. A ještě video s Marininými verši a odkaz na celou sérii https://eshop.maitrea.cz/rafaelova-skola-sada-1-9-dil


Žádné komentáře: