středa 17. ledna 2018

KALENDÁŘ SVÁTKŮ SVĚTEL 12/28Kam jinak vás může zavést dvanácté okýnko Hromníčního kalendáře, než do knihoven? Ano, ano. Přiznávám, protože vám čtenářům Rafaelky to již musí být nápadné...

Miluji knihovny. Už od dětství. A vsadím se, že kdyby se sečetl čas, který jsem v knihovnách prožila, určitě by to nějaký ten rok dalo.

I proto celá série Rafaelovy školy prochází knihovnami. Hlavní hrdinka Marina je stejně jako já a mnozí z vás (doufám, že vás neurazím) pořádná knihomolka. A jako správná knihomolka navštěvuje knihovny více, než je zdrávo, než ostatní studenti, s nimiž chodí do školy. Také s sebou, jak je starší, tahá knihy, kde se dá. Dokonce i ve chvíli, kdy letí se třídou k moři, si do kufru balí hned několik knih.

Pokusím se nyní všechny zatím známé knihovny z Rafaelky zrekapitulovat...


Tak nejdříve Marina chodila do malé knihovny doma ve vesnici nedaleko Křivoklátu. Pak začala navštěvovat školní knihovnu a studovnu Rafaelovy školy, která jí vyrazila dech. Dále navštívila se spolužáky knihovnu v Lesním sídle. A ve čtvrtém díle se pohybuje v knihovně Rusalčina zámku a v prastaré knihovně plné dávného lidského vědění v Kentaurionu.

To jsou knihovny, které zatím v sérii "vystupují". Další knihovny se právě připravují, abyste se s nimi mohli v sérii setkávat v dalších knihách. A to si pište, že jich tam bude ještě dost. 

Knihovny jsou prostě úžasný vynález lidstva, mají své kouzlo a půvab.

Ilustrace na horním obrázku pochází ze čtvrtého dílu Rafaelky. Krásná knihovna, že? A spodní fotografie? Ta na mě vykoukla na facebooku. Naprosto netuším, kde se taková knihovna nalézá. Je skvělá, v mé fantazii patří do Ainina zámku a právě jsem do ní zasadila scénu mezi Marinou a Rowanem. O Rowanovi téměř nic nevíte a já nebudu předbíhat. Dneska mám jen následující prosbu: Kdybyste náhodou věděli, kde se tato knihovna nachází, prosím, napiště mi to do komentářů. Tedy napsat tam můžete i to, zda se vám taky tak líbí jako mně. 
3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Ta knihovna z obrázku je doslova kouzelná, ani google neví, kde se nachází :) (a že jsem se opravdu snažila-jen bych to tipovala na knihovnu z nějakého anglického panství/hradu, nic blížšího jsem nedopáttala nebo spíš by mi to mohlo trvat, tak dlouho jako hledání Marinina Lva astrology :)).
Knihovny mám také moc ráda, v každém zámku či hradu se vždy nejdéle zastavím v knihovně a hledám známá díla. Jen je mi líto, že všechny knihovny, do kterých jsem chodila/chodím sice sídlí v krásných historických budovách, ale interiér je novodobý. Vybírat si knížky z vyřezávaných dubových polic by bylo jistě stylovější :).
Ire

Anonymní řekl(a)...

Ehm, tak zde zářný příklad toho, že nemám nic kloudného na práci (krom, toho sáhodlouhého seznamu, který úspěšně přehlížím).
Tak je to knihovna z panství Biltmore v Asheville, takže žádná Anglie, je to z USA :).
A teď už můžu jít v klidu spát.
Ire

Renata Štulcová řekl(a)...

Moc moc děkuju. Nějam mě nenapadlo si ji gůglit. Takže ještě jednou díky. A máte pravdu. Knihovny se nějak všeobecně tak modernizují, že ztrácejí kouzlo. Moc velká škoda. Snad i proto si do Rafaelky vkládám právě ty staré knihovny.